Pod patronatem kulturaonline.pl
Jesteś w: Strona główna > Artykuły > Karmienie, przewijanie, zabawa...

Karmienie, przewijanie, zabawa...

2011-10-31 łb

Marcin wziął urlop ojcowski i nie żałuje. Pójdziecie w jego ślady?

Nóżka dziecka - Wikipedia.html
 fot. Wikipedia
Marcin i Dorota są małżeństwem z kilkunastoletnim stażem. Gdy rodziło się ich najstarsze dziecko, hasło "urlop ojcowski" kojarzyło się co najwyżej z "podmianą" urlopu macierzyńskiego. Marcin nie miał wtedy szansy, aby przez jeden tydzień pobyć tylko i wyłącznie ze swoim synkiem. Teraz jego sytuacja jako świeżo upieczonego ojca uległa na szczęście znaczącej poprawie. 

Dwa lata temu na świat przyszła Milenka. Marcin wiele nie myśląc, wykorzystał możliwość wzięcia pełnopłatnego, dodatkowego urlopu ojcowskiego. Chociąz sam przyznaje, że w jego otoczeniu to wciąż nowinka. 

Decyzja Marcina była podyktowana nie tylko chęcią opieki nad córeczką, ale i wsparciem dla żony, która postanowiła powrócić do czynnej pracy zawodowej. Urlop wykorzystałem po urlopie macierzyńskim żony, bo można go wykorzystać do ukończenia 1 r.ż. dziecka. W czasie nieobecności żony , która wróciła do pracy -opiekowałem się sam dzieckiem. Samo załatwienie urlopu poszło szybko i sprawnie, bez żadnych formalności; tylko wypisałem urlop w pracy i przyniosłem kserokopie aktu urodzenia dziecka.

Czy dla Marcina przejście z trybu "służbowego" na domowy było trudne? Jak zapewnia, nie. Pewnie też dlatego, że tydzień ojcowskiego minął bardzo szybko. 

Pytany o wskazówki dla tatusiów na ojcowskim, Marcin uśmiecha się: karmienie, przewijanie, zabawa. Radzi zarazem, aby wcześniej prześledzić, jak przebiega typowy dzień pociechy z mamą. Doba malucha rządzi się bowiem swoimi prawami i należy przestrzegać punktualności wielu żelaznych punktów dnia.

Na co zdaniem Marcina powinny położyć kampanie promujące urlop ojcowski? Przede wszystkim na fakt, iż chodzi tu o wspólny czas z rodziną, który po prostu trzeba wykorzystać, zanim będzie za późno. Marcin skorzystał z przywileju i spokojnie wrócił do pracy. Jeśli w przyszłości zostanie jeszcze tatusiem, bez wątpienia weźmie ojcowski znowu.Tym bardziej, iż okres urlopu ma ulegać stopniowemu wydłużaniu. 

Komentarze